Dean's List
DEAN’S LIST

Dean's List

  • 0
{{featured_button_text}}

Aurora University

AURORA, Ill. — The following Racine County students earned dean’s list honors for the fall semester:

BURLINGTON: Danielle Lacey.

MOUNT PLEASANT: Kesha Smith.

RACINE: Nicole Lester.

Chapman University

ORANGE, Calif. — Elena Ruffo of Racine was named to the provost’s list for academic excellence for the fall 2018 semester.

Clarion University

CLARION, Penn. — Emmett Matthews of Burlington was named a scholar-athlete by attaining a 3.2 GPA or higher.

Concordia University Wisconsin

MEQUON — The following students were named to the honors list for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Allison Schmidt.

CALEDONIA: Jordan Yakich.

FRANKSVILLE: Rebecca Jung.

MOUNT PLEASANT: Hannah Nale, Rebekah Spiegelhoff and Morgan Van Thiel.

RACINE: Josephine Kellner, Jason Paonessa and Jameson Radke.

WATERFORD: Lori Bakke and Natalie Krupinski.

Cornell College

MOUNT VERNON, Iowa — Austin Thomas of Waterford was named to the dean’s list for the fall 2018 semester.

Denison University

GRANVILLE, Ohio — Ambe Wardzala of Burlington was among students named to the 2018 fall semester dean’s list.

Drake University

DES MOINES, Iowa — Zola Sloth of Racine has been named to the dean’s list during the fall 2018 semester.

Kaleb Schulz of Racine and Beau Blake of Sturtevant were named to the president’s list during the fall 2018 semester.

Gustavus Adolphus College

ST. PETER, Minn. — Rachel Mueller and Natasha Saxena, both of Racine, have been named to the 2018 fall semester dean’s list.

Kansas Wesleyan University

SALINA, Kan. — Zachary Rammelt of Racine was named to the dean’s list for the 2018 fall semester.

Lawerence Technological University

SOUTHFIELD, Mich. — Katherine Kubiak of Burlington has been named to the dean’s honor roll for the fall 2018 semester.

Minnesota State College Southeast Falls

WINONA, Minn. — Jason Salvano of Racine was named to the dean’s list for the fall 2018 semester.

Minnesota State University, Mankato

MANKATO, Minn. — The following Racine County students were named to the dean’s list for the fall 2018 semester:

RACINE: Erin Kost.

WATERFORD: Rachel Dreist.

Olivet Nazarene University

BOURBONNAIS, Ill. — Joel Rodriguez of Racine was named to the dean’s list during the fall 2018 semester.

Quincy University

QUINCY, Ill. — Patrick Anderson of Racine has been named to the dean’s list for the fall 2018 semester.

Rockford University

ROCKFORD, Ill. — Shannon LeGath of Mount Pleasant was named to the dean’s list for the fall 2018 semester.

University of Alabama

TUSCALOOSA, Ala. — These Racine County students were named to the president’s lists for the fall 2018 term:

BURLINGTON: Miranda Reed, dean’s list; and Evelyn Sibley, president’s list.

University of Dubuque

DUBUQUE, Iowa — These Racine County students were named to the dean’s list for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Laura Klein.

RACINE: Marissa Joers.

University of Findlay

FINDLAY, Ohio — Allison Thurwanger of Racine was named to the dean’s list for the fall 2018 semester.

University of Iowa

IOWA CITY, Iowa — The following Racine County students have been named to the fall 2018 dean’s list:

BURLINGTON: Brian Dankle.

RACINE: Bethany Gaertig.

WIND LAKE: Kelley Pillar.

University of Kentucky

LEXINGTON, Ky. — Michael Sucharski of Burlington was named to the fall 2018 dean’s list.

University of Minnesota Twin Cities

MINNEAPOLIS — These Racine County students were named to the dean’s list for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Joseph Altwies, Thomas Burinda, James Johnson, John Pum, Trevor Steiner, Karley Summer, Joseph Tully and Emily Van Koningsveld.

FRANKSVILLE: Madelyn Koerner and Daniel Rohde.

MOUNT PLEASANT: Isabella Tenuta.

RACINE: Maria Campos, Hannah Cook, Matthew Feldmann, Raymond Hall, Joshua Kaestner and Dominic Van De Water.

UNION GROVE: Allison McMillian.

WATERFORD: Madeline Weber.

University of Wisconsin-Eau Claire

EAU CLAIRE — These Racine County students have been named to the fall 2018 dean’s list:

BURLINGTON: Eva Carrara, Heidi Holmstrom and Megan Wallace.

RACINE: Cassandra Hampshire.

ROCHESTER: Tyler Jensen.

UNION GROVE: Hannah Bryson, Kora Hale, Rebecca Jorgensen and Amber Rasmussen.

WATERFORD: Emma Dreist, Hannah Duerst and Sam Gladis.

WIND LAKE: Gabrielle Renk and Brianna Schroeder.

University of Wisconsin-Green Bay

GREEN BAY — The following Racine County students received semester honors for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Quinne Herolt, Erin Penzel, Lauren Russell and McKenzie Swantz.

FRANKSVILLE: Sarah Andresen, Miah Childers and Olivia Poelmann.

RACINE: Daniel Aguilar, Kara Baugrud, Haille Bocek, Riley Brunner, Lauren Caya, Jennifer Cruz, Carly Dow, Guillermo Gomez, Jared Stack and Lindsay Wakefield.

WATERFORD: Cameron Prailes.

WIND LAKE: Hailey Hughes.

University of Wisconsin-Madison

MADISON — These Racine County students have been named to the dean’s list for the fall semester of the 2018-19 academic year:

BURLINGTON: Corinne Aydelotte, Tyler Barber, Ashlyn Barry, Grace Boyle, Jessa Burling, Taylor Chappell, Savannah Donegan, Brian Fallon, Adam Fitch, Sophia Grandi, Benjamin Heiligenthal, Lucas Heiligenthal, Jack Horner, Hannah Lois, Jacob Ludwig, Jessica Noble, Shae O’Day, Logan Parsons, Connor Raboine, Max Schilling, Gurkaranjot Singh, Tristan Steiner, Connor Torpy, Claire Turke, Kayla Van Boxtel, Ellen Weber, Bridgette Wright, Allison Zeman and Andrew Zeman.

CALEDONIA: Miranda Dam, Noor Hammad, Eury Kim and Young Kim.

FRANKSVILLE: Aaron Campbell, Eric Haegerl, Jack Kelly, Ashley Prudhom and Lauren Summers.

KANSASVILLE: Katherine Springer and Ryley Willkomm.

MOUNT PLEASANT: Olivia Borglin, Anna Greulich, Michael Kaun, Achintya Krishnan, Katie Kudrna, Katelyn Leslie, Annie Leto, Jason Lewis, Isabel Monti, Danielle Moore, Molly O’Brien, Dylan Olson, Roman Palvanov, Hannah Parsons, Japheth Patterson, Makayla Pesch, Jenna Pruess, Ben Rosinski, Mitchell Rybarik, Natalie Scumaci, Laura Seitz, Abigail Smith, Rachel Spiegelhoff, Lukas Tenuta and Briannna Tobin.

MOUNT PLEASANT: John Letsch.

RACINE: Lucas Altenbach, Ryan Anderson, Jordan Bondeson, Meg Cerny, Nickolas Chen, Sydney Chen, Lucas Clark, Margaret Ford, Skyler Franke, Abbey Graf, Queila Griffin, Baylor Haen, Adam Heaps, Tai Klyzub Kalmar, Buddy Ladwig, Daniel Latyshev, Gabrielle Lauer, Matthew Lory, Ashley Marweg, Sofia Nikolic, John Omelina, Reeken Patel, Aubreonna Poole, Jordyn Radtke, Emily Rau, Taylor Schneider, Ben Sellers, Shane Smiley, Gabriella Speca, Zachary Topel, Mary Torine, Sydney Weiss, Mckenna Wisch and Judy Zheng.

STURTEVANT: Dianne Tebbe.

UNION GROVE: Jared Holloway, Taylor Meredith and Lucas Wysiatko.

WATERFORD: Samantha Blank, Samantha Dawes, Nolan DeGreef, Alicia Delgado, Megan Draheim, Kristen Foley, Kevin Huckstorf, Kyle Jacobs, Elizabeth Kaiser, Nyah Kohler, Matthew Lilla, Jennifer Lintner, Justin Pankowski, Kourtney Peterson, Matthew Plantz, Kendall Trieglaff and Taylor Webb.

WIND LAKE: Austin Albert, Michael Bluemel, Morgan Cesarz, Sami Deakin, Ashley Evers, Emma Fritsch and Katie Slavin.

University of Wisconsin-Milwaukee

MILWAUKEE — The following Racine County students were named to the dean’s list for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Theodore Banken, Alison Barth, Hali Behnke, Kurtis Ehlers, Edgar Gonzalez, Abigail Koenen, Cassandra Schneider, Gregory Sember, Bryar Stenzel, Kyle Tate, Teagan Taylor, Sarah Tibbetts and Leigha VanWormer.

CALEDONIA: Kaitlyn Hansel, Melissa Lechner, Austin Seager and Alyssa Stever.

FRANKSVILLE: Madison Henningfeld, Grace Oddis, Bryceton Stiemsma and Riley Wrenger.

MOUNT PLEASANT: James Alessia, Samantha Behrendt, Ryan Berger, Joshua Breezee, Nicole Canfield, Robert Dahl, Kayla Eilers, Kaitlyn Frickensmith, Dominic Garofalo, Sierra Gierlich, Bryn Glennon, Samantha Johnson, Caleb Joyner, Westin Knigge, Caleigh Krimmer, Megan Kuroski, Jason Lloyd, Andrew Moyer, Kayler Nielson, Danielle Poisl, Lora Rdojevic, Jason Runkel, Miranda Saitoski, Alexa Simanek, Austin Vail and Eric Van Tubbergen.

RACINE: Sabrina Archaniolowicz, William Berger, Mason Black, Katie Boutell, Spencer Chaffee, Matthew Clope, Michael Coey, Courtney Curtin, Tyler Czernicki, Alyssa Eggert, Hannah Farel, Shawn Frahman, Shyann Franklin, Skyler Gregerson, Ty Haarsma, Ryan Halverson, Austin Honeycutt, Mason Janowiak, Miranda Johnson, Kaylee Kennenberg, Sanjeev Knotek, Hannah Kunce, Elizabeth Leuenberger, Kellyn Lock, Alexander Manning, Jessica Marcinkus, Angela Martini, Miranda Martinson, Allyssa Marzette-Pron, Chandler Meseberg, Capricia Mone, Natalie Ohl, Brittany Ramczyk, Aaron Roloff, Matthew Sonnentag, Emilija Stankovic, Brooke Strand, Yi Lin Su, Maverick Thill, Carley Thomas, Sierra Varebrook, David Whitmore, Alexander Wilde, Jessica Wolfson and Carter Zawicki.

STURTEVANT: Sean Waiss.

UNION GROVE: Logan Essers and Kylie Wilks.

WATERFORD: Matisen Ardis, Gabriella Bergeron, Calla Esch, Lindsey Fletcher, Rachel Harmatys, Taylor Knudsen, Rachel Lapow, Margaret Mehring, Blake Moczynski, Ellen Olszewski, Nicolle Walter, Nicole Weber, Lucy Woloszyk and Alexis Zabrowski.

WIND LAKE: Robert Booth, Jennifer Koier and Ryan Willms.

University of Wisconsin-Oshkosh

OSHKOSH — These Racine County students were named to the dean’s list for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Allison Clements, Rylee Jacobsen, Kaitlyn Kones, Isabella Longoria, Joseph Pavelsek, Chad Redmer, Megan Streitmatter and Taylor Wishua.

CALEDONIA: Skylar Pulera.

FRANKSVILLE: Alyssa Leffler, Erin Lewis and Taylor Tremmel.

MOUNT PLEASANT: Jessica Dybul, Benjamin Jung, Brittney Lueckfeld, Kristina Nora, Samantha Sheckles and Tara Van Vreede.

RACINE: Brandon Carriveau, Jack Chiapete, Carly Fox, Brittany Hoover, Kristen Klinkhammer, Hailey Lawrence, Adrianna Marrero, Norah McCauley, Eric Meredith, Ayla Moesch, Cassandra Montano, Aaron Palmer, Jennifer Perrault, Delaney Pestka, Elashia Rosado-Cartagena, Grant Ryback, Theresa Sover, Maya Thielen-Herrera and Lauryn Wiedholz.

STURTEVANT: Samantha Boettcher.

UNION GROVE: Kaitlyn Alexander, Marlo Kramer, Maegan Merrill and Sedona Sieg.

WATERFORD: Jenna Bouffiou, Eli Brahm, Teodora Cosic, Elyse Durben, Jacob Fischer, Hannah Heinisch, Sierra Koch, Hannah Merlo, Courtney Stephan and Cassidey Wolfert.

University of Wisconsin-Platteville

PLATTEVILLE — The following students were named to the chancellor’s list for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Jason Schielke and Paige Taylor.

FRANKSVILLE: Hannah Waldron.

MOUNT PLEASANT: Sara Schoening.

UNION GROVE: Veronica Tenhagen.

WATERFORD: Jessica Wagner.

University of Wisconsin-Stout

MENOMONIE — These Racine County students have received the Chancellor’s Award for the fall 2018 semester:

BURLINGTON: Dane Helnore.

KANSASVILLE: Thomas Walsh.

MOUNT PLEASANT: Jonathan Campbell and Stephanie Zengler.

RACINE: Katrina Goldsmith, Natalee Jeske, Gavin Johnston, Jenna Johnston, Christopher Jones, Maria Mullen and Gabriela Torres.

WATERFORD: Lindsay Herman, Taylor Juran, Cambree Ney, Georgianna Read and Jarod Sharp.

Worcester Polytechnic Institute

WORCESTER, Mass. — Naomi Harrison has been named to the dean’s list for academic excellence for the fall 2018 semester.

0
0
0
0
0

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News